Cestovanie po Bali
Brázdenie balijských ciest sa môže celkom ľahko stať hoci aj nočnou morou. Presuny z jedného miesta na druhé môžu v čase dopravnej špičky trvať aj celé hodiny a to nehovoriac o dopravnom značení, ktoré je na Bali pre "nedomácich" dosť chaotické. Balijčania totiž zväčša jazdia spamäti. V dnešnej dobe si samozrejme viete zapnúť GPS, ale myslite na to, že dopravná situácia na Bali je často hektická a sledovať GPS aj cestu sa tu nemusí vždy vyplatiť. Na mapách veľmi nie sú zaznačené miesta, ktoré by stálo za to vidieť, ani tipy ako sa tam dostať či kde zaparkovať.
My určite odporúčame využiť služby šoféra s autom - riešenie je to najrozumnejšie a ak sa chystáte na dlhšiu cestu, je to ideálny spôsob dopravy. Mnoho šoférov vás prevezie len z jedného miesta na druhé a počas cesty si Bali veľmi neužijete, preto je veľmi dôležité sa na ceste a cene za ňu dohodnúť dopredu.
Ako spoznám dobrého šoféra?
- Navrhne trasu mimo hlavného turistického ťahu, aby ste videli aj trochu iné Bali
- Nezastavuje pri každom obchode pri ceste, aby ste si nakúpili suveníry
- Jazdí pomaly
- Zastaví, na každom zaujímavom mieste, aby ste si ho mohli aj odfotiť
O čom ste (možno) nevedeli..
- Transfer z letiska - najväčšia turistická pasca - šoféri sú neodbytní a samozrejme si budú pýtať niekoľkonásobok bežnej ceny
- Auto bez šoféra - ak by sa náhodou stala nejaká nehoda, vždy budete vinní, bezohľadu na to, kto túto nehodu spôsobil
- Uber - títo šoféri nie sú na určitých miestach vítaní, preto je potrebné si dávať pozor, keďže domácich to niekedy môže poriadne nahnevať a v tom prípade by ste vystavovali nebezpečenstvu aj šoféra Uber
Ak sa chcete presunúť len na malú vzdialenosť, objednajte si taxík alebo prenajmite motorku. Zdôrazňujeme však opatrnosť. Doprava na Bali nie je naozaj v ničom podobná tej na Slovensku alebo v Európe. Keď jazdite, vždy noste helmu a tričko (odreniny sa hoja veľmi dlho a sú bolestivé). Pohybujte sa v závese za ostatnými a klaksón používajte na upozornenie.
Ešte pár dobre mienených rád predtým, ako si na balijskú motorku sadnete..
- Keď jazdite, majte pri sebe medzinárodný vodičský preukaz
- Slušnosť sa vypláca - ak by nastali nejaké nezrovnalosti, ponúknite policajtovi všimné od 50000 rupií
- Určite si zabezpečte cestovné zdravotné poistenie a zase raz - jazdite pomaly
Víza na Bali a do Indonézie
Na výber sú dva typy, podľa toho, ako dlho sa chcete zdržať. Občania Českej a Slovenskej republiky víza pre vstup do Indonézie na pobyt do 30 dní nepotrebujú. Je to teda úplne bezplatné, avšak dĺžka týchto "víz" sa predĺžiť nedá. V prípade, že by ste chceli pobudnúť dlhšie, je tu aj druhá možnosť - víza na 60 dní.
Víza na 60 dní je potrebné vybaviť vopred na Indonézskom veľvyslanectve v Prahe. Pri vybavovaní 60-dňových víz sa žiadateľ musí dostaviť osobne. Trvá to len tri dni a pripravte sa na tieto poplatky: Tranzitné víza (400 KČ), Jeden vstup (1000 KČ), Viacnásobný vstup (2000 KČ).
Pre získanie 60-dňových víz je nutné predložiť:
- Vyplnená žiadosť s jednou farebnou fotografiou
- Pas, ktorý má platnosť minimálne 6 mesiacov od plánovaného vstupu do krajiny
- Rezerváciu alebo kópiu spiatočnej letenky do Indonézie
- Plán cesty/Itinerár v angličtine (len pri vízach na 60 dní)
- Preukázať dostatok finančných prostriedkov na celý pobyt v Indonézii (napr. výpis z účtu) a to minimálne vo výške 2500 USD resp. zodpovedajúca čiastka v českých korunách (len pri vízach na 60 dní)
Tí, ktorí 30-dňové víza potrebujú, si ich môžu vybaviť ihneď po prílete na všetkých medzinárodných letiskách a pri transporte loďou, vo všetkých medzinárodných prístavoch. Je nutné mať so sebou pas, ktorý má platnosť ešte 6 mesiacov od návratu z Bali. Cestujúci musia vstúpiť do Indonézie cez niektoré z nasledujúcich miest:
- Letisko: Hang Nadim (Batam), Juanda (Surabaya), Kualanamu (Medan), Ngurah Rai (Bali), Soekarno-Hatta (Jakarta)
- Prístav: Batam Center (Batam), Sekupang (Batam), Sri Bintan Pura (Tanjung Pinang), Tanjung Uban (Tanjung Uban)
Adresa:Velvyslanectví Indonésie v Praze, Velvyslanectví Indonéské republiky
Nad Buďánkami II/7 150 21 Praha 5-Smíchov
informace@indonesia.cz, www.kemlu.go.id/prague, Tel: +420 257 214 388 Fax: +420 257 212 105
Hotovosť vs. Kreditná karta
Pre každý prípad, odporúčame vziať si so sebou zopár stoviek EUR alebo USD, ak so sebou nemáte rupie. Rýchlo a ľahko ich vymeníte za miestnu menu - hneď na letisku, v miestnej autorizovanej zmenárni alebo priamo v banke - a v prípade, že by vám niekde bankomatová karta nefungovala, zídu sa vám tiež.
Až sa hotovosť minie, viete bez problémov fungovať aj s bankomatovou kartou - pri platení v obchodoch alebo ju znova použiť na výber hotovosti z bankomatov v bankách alebo v strážených pobočkách.
NÁŠ TIP: Zmeňte si peniaze hneď po tom, ako prejdete colnou kontrolou a vyzdvihnete si batožinu. Kurzy sú dobré a vy už budete mať pri sebe hotovosť na menšie nákupy alebo na pokrytie drobných výdavkov potom, ako sa v hoteli ubytujete.
Výbery peňazí v bankomatov
Na väčších ostrovoch, ako sú Jáva, Bali a Sumatra sú bankomaty bežná vec a nájdete ich naozaj všade. Zvyknú byť umiestnené na čerpacích staniciach alebo vedľa supermarketov. Znova pripomíname, že peniaze vyberajte len a len z bankomatov v bankách alebo v strážených pobočkách. Je tam tiež určitý limit, ktorý sa môže vybrať - max. 2-3 000 000,- IDR/deň. Na ostrovoch Gili sa bankomaty nachádzajú len na Gili Trawangan. Zvyšné dva ostrovy síce majú zmenárne, ale kurzy nie sú veľmi výhodné. Ak sa teda zberáte tam, zmeňte alebo vyberte si peniaze vopred na Lomboku alebo na Bali.
Ktoré zmenárne sú tie naj?
Za veľmi dobrý kurz si peniaze zmeníte v zmenárňach Central Kuta Money Exchange, ktoré nájdete hneď na niekoľkých miestach na Bali. Určite vám odporúčame aj banky, tam vám peniaze zmenia za výhodný kurz takisto. Zatvárajú ale okolo 16:00, preto si svoj denný harmonogram nastavte tak, aby ste to stihli a vašu dovolenku na Bali tieto záležitosti nemohli rušiť.
Ale pozor! Sú malé zmenárne, hlavne v častiach Kuta a Legian, ktoré na prvý pohľad ponúkajú "skvelé kurzy" - nie je to ale tak. Niekedy sú to totiž podvodníci, ktorí síce najprv peniaze pred vašimi očami prepočítajú a suma sedí, potom ako vám ich už dajú, niekoľko bankoviek chýba. Ďalším trikom je dobrý kurz, no vysoký poplatok za využitie služieb. Buďte preto opatrní a podľa možnosti sa takýmto miestam vyhnite. Dovolenku na Bali ste si predsa nevybrali preto, aby vás tam niekto okrádal.
Platba kartou
Tá je bezproblémová hlavne vo veľkých obchodných centrách na Bali a Jáve. Nerátajte ale s tím, že kartu akceptujú aj v menšej dedinke či meste. Stručne povedané - hneď ako sa ocitnete mimo hlavného mesta, je naozaj potrebné mať pri sebe hotovosť.
V niektorých obchodoch, týka sa to hlavne outletov, vám budú účtovať aj prirážku 1,5 - 3% za použitie karty.
Platba v reštaurácii
Stolovanie v balijských reštauráciách má, čo sa poplatkov týka, pár menších odlišností. V lepších reštauráciách alebo kaviarňach si na stole nájdete menu s cenami, ktoré nie sú finálne. Nie je v nich započítaná daň za služby a štátna daň. Cenu vám to navýši o 15 - 25%. Nemusí to byť nič strašné, ale predsa len je fajn takúto informáciu vedieť vopred. Než si teda objednáte, preštudujte si menu, lebo táto informácia je tam zahrnutá vždy.
Keď všetko prebehlo hladko, ste dobre najedení či povzbudení kávou, môžete nechať sprepitné, ktoré sa pohybuje do 5% z ceny, ktorú normálne platíte za účet. Nie je to ale nepísané pravidlo, obsluha to od vás očakávať nebude.